Co je do brýlí lepší - skla skleněná, nebo plastová?

Sklo nebo plast?

Otázka, která pronásleduje nositele brýlí už od doby objevu plastových skel do brýlí. Chci raději lehké brýle s plastovými skly, nebo skleněné skla, která jsou prý odolnější proti poškrábání?

Kde je pravda a jaký je názor odborníků?

Slovíčko "prý" je v předchozí větě uvedeno správně. Pokud si vyberete brýlové čočky s povrchovou vrstvou - AntiReflexní vrstvou, která výrazně zvyšuje propustnost světla do Vašich očí a snižuje tak jejich námahu - tak jsou jak plastové, tak skleněné brýlové čočky stejně odolné proti poškrábání.

Nevěríte?

Zkusím Vám to ukázat na jiném příkladě. Představte si dřevo a kov. Kov je výrazně tězší a tvrdší, dřevo naopak mekčí, ale lehčí. Takže vlastně stejně jako minerální skla do brýlí a plastová skla do brýlí.

Takže kde je ten příměr s brýlemi s antireflexem? - když jak kov, tak dřevo natřete stejnou kvalitní barvou, tak najednou odolnost proti poškrábání není vlastností podkladového materiálu, ale právě povrchové úpravy. A najednou neřešíte rozdíl tvrdostí jednotlivých materiálů, ale pouze hmotnost a ta je výrazně va prospěch dřeva.

A stejné je to s plastovými skly do brýlí. Když u nich použijete kvalitní antireflexní vrstvu, tak jsou najednou nevýhody srovnány a plastová skla jsou až o 50% lehčí. A to je na nose určitě znát.

 

A nakonec odpověď pro Ty zvídavé z Vás.

Proč se tedy stále vyrábí skleněná skla, když jsou plastová skla lepší?

Protože existují chemicky nárocná prostředí, a tepelně náročná prostředí, která plastovým sklům nevyhovuji. A také proto, že skleněná skla lze vyrobit tenčí, než skla plastová díky vyššímu možnému indexu lomu. Ale přestože budou tenčí, tak budou těžší.

 

Věřím, že tento článek vám usnadní rozhodovalní při Vaší příští návštěvě u nás v optice

Jana Čížková

optik.studio jana čížkova

www.optik.studio

Nicméně o tom v mém příštím článku o vysokoindexových sklech do brýlí